Wszywka alkoholowa na leczenie alkoholizmu - esperal

Odtrucie alkoholowe

Odtrucie organizmu jest ważnym etapem wstępnym w terapii uzależnień od alkoholu bądź bardzo uciążliwego kaca. Detoks przeprowadzany jest pod nadzorem lekarza,  który w tym okresie podaje leki pozwalające kontrolować objawy zespołu abstynencyjnego. 

Implementacja wszywki alkoholowej

Zespół abstynencyjny

Odstawienie alkoholu nie jest prostym zadaniem z powodu ściśle związanego z nim zespołem abstynencyjnym. Objawy odstawienne są niebezpieczne dla zdrowia i mogą zagrażać życiu osoby uzależnionej.  Mogą wystąpić już po dwóch godzinach od ostatnio wypitego alkoholu i trwać nawet do kilku tygodni.

Leczenie alkoholizmu detoksem alkoholowym

Leczenie alkoholizmu

Posiadając wsparcie bliskich oraz pomoc specjalistów z profesjonalnych ośrodków leczenia alkoholizmu szanse na skuteczne wyjście z nałogu są zwiększone. Placówki leczenia alkoholizmu oferują różne terapie indywidualne, grupowe czy też wsparcie środowiska abstynencyjnego np. grupy AA.

Detoks alkoholowy – informacje

Według badań coraz więcej Polaków nadużywa alkoholu. Statystyki odnośnie osób uzależnionych wciąż nie są do końca znane, głównie z powodu nieprzyznawania się osób uzależnionych do swojego problemu. Wielu uzależnionych zapytanych wprost o swój nałóg zaprzecza, że go ma. Pocieszającym faktem jest jednak zwiększająca się liczba osób decydujących się na leczenia alkoholizmu. Kluczem do skutecznej walki z nałogiem jest przyznanie się do problemu i silna chęć zmiany swojego życia przez osoby uzależnione.

Zdarza się jednak, że ciężko utrzymać motywację. Z pomocą przychodzą wówczas nowoczesne terapie. Do takich terapii należy detoks alkoholowy, który jest kompleksową kuracją. Odtrucie alkoholowe okazało się rewolucją w leczeniu, gdy zauważono jak szerokie zastosowanie może mieć detoks alkoholowy.  Istotą detoksu alkoholowego jest podanie choremu za pomocą kroplówki, specjalnej kompozycji leków i płynów. Leki stosowane w odtruciu alkoholowym mają na celu złagodzenie bólu i poprawę samopoczucia uzależnionego. Dodatkowo wspierają one funkcjonowanie wyniszczonego alkoholem organizmu i regulują gospodarkę mineralną. Odtrucie alkoholowe przywraca także optymalny poziom nawodnienia i elektrolitów i powoduje uzupełnienie niedoborów witamin i minerałów. Detoks alkoholowy właściwie przeprowadzony jest idealnym i bezpiecznym sposobem na leczenia kaca, przerywanie ciągów oraz metodą zminimalizowania groźnych objawów zespołu abstynencyjnego.

Odtrucie alkoholowe wspomaga leczenie dolegliwości powstałych w skutek nadużycia alkoholu – od kaca przez zespół objawów abstynencyjnych po majaczenie alkoholowe. Objawy odstawienia bywają groźne dla uzależnionego, dlatego trzeźwienie po ciągu alkoholowym powinno odbywać się pod obserwacją specjalisty. Zdarza się, że majaczenie alkoholowe jest bezpośrednią przyczyną śmierci. Wysokie ciśnienie tętnicze, palpitacje serca, drgawki całego ciała, dokuczliwe bóle głowy i nudności to tylko część objawów zespołu abstynencyjnego. Jednak najgroźniejsze bywają psychozy, halucynacje i omamy, których doświadcza chory. W trakcie urojeń występują zaburzenia świadomości a wizje są tak realistyczne, że osoby uzależnione w wyniku leków chcą np. wyskoczyć z okna. Niezbędna jest stała kontrola stanu pacjenta i odpowiednia hospitalizacja. Ważne by chory miał zapewnioną najlepszą pomoc, która posiada odpowiednie kompetencje by pomóc mu w zakończeniu ciągu alkoholowego.

Jak działa odtrucie alkoholowe?

Odtrucie alkoholowe polega na oczyszczeniu organizmu ze szkodliwego działania metabolitów alkoholowych oraz pozostałych toksyn. Po przewlekłym ciągu alkoholowym organizm osoby uzależnionej jest osłabiony, odwodniony i często ma zaburzoną gospodarkę elektrolitową. Dobrze dobrany detoks działa kompleksowo na wszystkie te problemy. Grupa odpowiednich płynów i leków nawadnia organizm  i pozwala przywrócić właściwy stan elektrolitów. Detoks alkoholowy to proces bardzo korzystny w powrocie do trzeźwości.

Detoks alkoholowy a leczenie alkoholizmu

Odtrucie organizmu jest ważnym etapem wstępnym w leczeniu alkoholizmu bądź bardzo uciążliwego kaca. Detoks alkoholowy przeprowadzany jest pod nadzorem lekarza, który w tym okresie podaje leki pozwalające kontrolować objawy zespołu abstynencyjnego. Stan zdrowia pacjenta jest nieustannie monitorowany przez personel medyczny w celu zapewnienia bezpieczeństwa. Oprócz opieki medycznej podczas leczenia, osoba uzależniona otrzymuje wsparcie merytoryczne na temat leczenia nałogu alkoholowego. Kontrola medyczna nad stanem zdrowia osoby uzależnionej bardzo często jest niezbędna, gdyż objawy odstawienia mogą być niebezpieczne i stanowić bezpośrednie zagrożenie życia.

Indywidualnie dobrany detoks alkoholowy

Leki i płyny wykorzystane w odtruciu alkoholowym powinny być dostosowane indywidualnie do tego, jaki jest stan pacjenta oraz jak bardzo zaawansowany jest ciąg alkoholowy. Taki sposób przeprowadzania detoksu jest bezpieczny i bardziej skuteczny. Odpowiedni detoks alkoholowy pomaga przywrócić osobie uzależnionej nie tylko równowagę fizyczną ale również psychiczną. Proces detoksykacji przeprowadzony w sposób poprawny łagodnie wprowadzi chorego w stan trzeźwości i zniweluje nieprzyjemne dolegliwości związane z odstawieniem alkoholu. Dlatego domowe sposoby leczenia uzależnień od alkoholu nie przynoszą często zamierzonych efektów.

Zespół abstynencyjny – co to jest i na czym polega?

Odstawienie alkoholu nie jest prostym zadaniem z powodu ściśle związanego z nim zespołem abstynencyjnym. Objawy odstawienne są niebezpieczne dla zdrowia i mogą zagrażać życiu osoby uzależnionej. Mogą wystąpić już po dwóch godzinach od ostatnio wypitego alkoholu i trwać nawet do kilku tygodni. Intensywność występujących objawów bywa różna – waha się od łagodnego odczucia lęku po silne drgawki i majaczenie alkoholowe (delirium tremens, inaczej DTS). Śmiertelność u osób z DTS szacuje się na około 1-5%. Objawy zespołu abstynencyjnego mogą się nasilać, dlatego ważne jest by zapewnić osobie uzależnionej nadzór lekarski. Zwłaszcza w przypadkach gdy chory ma problem z infekcjami, chorobami serca i płuc.

Przyczyny powstania zespołu abstynencyjnego

Przewlekłe i długotrwałe spożywanie alkoholu powoduje uszkodzenie neuroprzekaźników w mózgu, które są odpowiedzialne za przesyłanie informacji. Początkowo alkohol aktywizuje neuroprzekaźnik GABA, który jest odpowiedzialny za uczucie relaksu i spokoju. Jednak nadmierne i długotrwałe spożywanie alkoholu hamuje aktywność GABA. Prowadząc do tego, że zwiększa się tolerancja alkoholu a osobie uzależnionej potrzeba więcej alkoholu. Gdy pijących nagle wstrzyma lub znacznie ograniczy spożycie alkoholu, neuroprzekaźniki wcześniej tłumione przez alkohol powracają do prawidłowego funkcjonowania. Chory odczuwa nieprzyjemne objawy ograniczenia alkoholu takie jak: niepokój, drażliwość, pobudzenie, drżenie, drgawki i DTS.

Objawy odstawienia alkoholu

Intensywność objawów w odstawieniu alkoholu w dużej mierze zależą od tego jak długo i jak bardzo dana osoba była pijana.

Objawy odstawienia alkoholu często pojawiają się od 6 do 12 godzin po zaprzestaniu picia. Często osoba ta będzie miała nadal pewne stężenie alkoholu we krwi. W tej fazie zaprzestania spożywania alkoholu występują takie dolegliwości jak:

  • Drżenie rąk
  • Potliwość
  • Łagodne lęki
  • Nudności
  • Wymioty
  • Bóle głowy
  • Bezsenność

Od 12 do 24 godzin po zaprzestaniu picia, u niektórych pacjentów mogą występować halucynacje wzrokowe, słuchowe lub dotykowe. Ten etap zazwyczaj kończą się w ciągu 48 godzin. Mimo, że stan ten nazywany jest halucynacjami alkoholowymi, to nie jest tym samym co halucynacje związane z DTS, gdyż większość pacjentów jest świadomych, że ich odczucia są nie prawdziwe.
DTS zwykle występuje między 48 a 72 godzin po wstrzymani spożycia alkoholu. Ryzyko wystąpienia DTS zwiększa się gdy chory miał w przeszłości napady odstawiennne, występują u niego zaburzenia funkcjonowania wątroby lub jest w podeszłym wieku. Nieprzyjemne objawy DTS to:

  • Dezorientacja, lęki i ciężkie omamy (głównie wizualne), których nie można odróżnić od rzeczywistości
  • Obfita potliwość
  • Napady silnych drgawek
  • Wysokie ciśnienie krwi
  • Szybkie i nieregularne bicie serca
  • Stany podgorączkowe
Detoks alkoholowy - odtrucie organizmu i zakończenie ciągu alkoholowego

Z pomocą przyszedł detoks alkoholowy

Witaj, nazywam się Marzena.

Moje uzależnienie przebiegało w sposób podstępny i powolny. Drobne problemy dnia codziennego skutecznie topiłam w wieczornych kieliszkach wina. Większe problemy równały się większym ilościom alkoholu. Dzięki pomocy przyjaciół zdecydowałam się na odtrucie alkoholowe. Znalazłam klinikę i mój problem udało się dość sprawnie przejść. Nie wiem co by było gdybym na detoks alkoholowy zdecydowała się pare miesięcy później…