Leczenie alkoholizmu

Leczenie alkoholizmu – najważniejsze informacje

Alkohol jest substancją silnie uzależniającą i bardzo szkodliwą dla struktur mózgowych jak i dla całego organizmu. Wyniki badań przeprowadzonych na grupie przewlekłych alkoholików wskazują, że są oni narażeni na znaczne uszkodzenie neuronów w płacie czołowym. Płat czołowy jest odpowiedzialny za panowanie nad działaniami instynktownymi oraz planowanie czy też przewidywanie. Uwzględniając złożoność alkoholizmu należy podjąć kroki i pracować nad każdą sferą życia człowieka – od tej fizycznej przez psychiczną aż do duchowej. Przy podjęciu decyzji o leczeniu, należy określić w jakiej sferze choroba alkoholowa dokonała największych zniszczeń a terapię dostosować pod jej kątem. Pamiętajmy, iż leczenie alkoholizmu nie jest łatwe i wymaga głównie chęci i dobrej woli osoby uzależnionej.

Detoks alkoholowy – oczyszczenie organizmu

Stan pacjentów, którzy cierpią i doznają objawów odstawiennych powinien kontrolować lekarz. Dzięki temu w razie komplikacji pomoc może zostać szybko udzielona. Aby oczyścić organizm z toksyn alkoholowych i łagodnie przejść do stanu trzeźwości warto skorzystać z detoksu alkoholowego. Dzięki podaniu odpowiednich płynów i leków osoba uzależniona bez cierpienia może wkroczyć na drogę trzeźwości. Odtrucie alkoholowe pomocne jest przy wyprowadzaniu z ciągów alkoholowych. Alkoholoodtrucie wykonywane prawidłowo przywróci równowagę zarówno fizyczną jak i psychiczną pacjentowi.

Alkoholizm – co to jest?

Alkoholizm to choroba która potrzebuje czasu by się rozwinąć. Czas ten jest zależy od poszczególnych przypadków. Często przy próbach samodzielnego porzucenia nałogu, dochodzi do rezygnacji uzależnionego. Spowodowane jest to wystąpieniem zespołu objawów abstynencyjnych. Organizm gdy odczuwa spadek stężenia alkoholu we krwi zaczyna się o niego domagać. Dolegliwości przy tym występujące są bardzo nieprzyjemne. Dlatego niektórym osobom brakuje motywacji do walki z nałogiem i sięgają po porcję alkoholu. Osoby takie sądzą, że alkohol uśmierza te dolegliwości. Jest to to bardzo subiektywna ocena osoby uzależnionej, w rzeczywistości każda kolejna porcja sprawia, że powrót do trzeźwości będzie jeszcze trudniejszy.

Leczenie alkoholizmu – ostatni krok

Posiadając wsparcie bliskich oraz pomoc specjalistów z profesjonalnych ośrodków leczenia alkoholizmu szanse na skuteczne wyjście z nałogu są zwiększone. Bardzo ważnym elementem leczenia alkoholizmu jest motywowanie i zachęcanie alkoholika do pracy nad sobą i podjęcia odpowiedniego działania. Placówki leczenia alkoholizmu oferują różne terapie indywidualne, grupowe czy też wsparcie środowiska abstynencyjnego np. grupy AA. Istnieje również medyczny sposób walki z alkoholizmem. Znalazł on zastosowanie w terapii awersyjnej, podczas której osobie uzależnionej zostaje zaimplementowany esperal w postaci wszywki alkoholowej. Esperal to lek na bazie substancji czynnej – disulfiram. Disulfiram w połączeniu z alkoholem wywołuje u osoby z wszczepioną wszywką alkoholową objawy zatrucia. Objawy te są na tyle nieprzyjemne i niebezpieczne dla zdrowia, że lęk przed ich wystąpieniem motywuje chorego do porzucenia nałogu. Metoda ta pomogła wielu osobom powrócić do normalnego życia.

Leczenie alkoholizmu nie jest łatwe. Jednak powrót do normalnego życia w otoczeniu najbliższych jest tego wart.

Ośrodki leczenia alkoholizmu w Polsce:

Sprawdź poszczególne oferty.