Detoks alkoholowy – najważniejsze zagadnienia

Zespół abstynencyjny

Odstawienie alkoholu nie jest prostym zadaniem z powodu ściśle związanego z nim zespołem abstynencyjnym. Objawy odstawienne są niebezpieczne dla zdrowia i mogą zagrażać życiu osoby uzależnionej.  Mogą wystąpić już po dwóch godzinach od ostatnio wypitego alkoholu i trwać nawet do kilku tygodni. Intensywność występujących objawów bywa różna – waha się od łagodnego odczucia lęku po silne drgawki  i majaczenie alkoholowe (delirium tremens, inaczej DTS). Śmiertelność u osób z DTS szacuje się na około 1-5%. Objawy zespołu abstynencyjnego mogą się nasilać, dlatego ważne jest by zapewnić osobie uzależnionej nadzór lekarski. Zwłaszcza w przypadkach gdy chory ma problem z infekcjami, chorobami serca i płuc.

Objawy odstawienne

Intensywność objawów  odstawienia alkoholu w dużej mierze zależą od tego jak długo i jak bardzo dana osoba była pijana.

Objawy odstawienia alkoholu często pojawiają się od 6 do 12 godzin po zaprzestaniu picia. Często osoba ta będzie miała nadal pewne stężenie alkoholu we krwi. W tej fazie występują takie dolegliwości jak:

 • Drżenie rąk
 • Potliwość
 • Łagodne lęki
 • Nudności
 • Wymioty
 • Bóle głowy
 • Bezsenność

Od 12 do 24 godzin po zaprzestaniu picia, u niektórych pacjentów mogą występować halucynacje wzrokowe, słuchowe lub dotykowe. Ten etap zazwyczaj kończą się w ciągu 48 godzin. Mimo, że stan ten  nazywany jest halucynacjami alkoholowymi, to nie jest tym samym co halucynacje związane z DTS, gdyż większość pacjentów jest świadomych, że ich odczucia są nie prawdziwe.

DTS zwykle występuje między 48 a 72 godzin po wstrzymani spożycia alkoholu. Ryzyko wystąpienia DTS zwiększa się gdy chory miał w przeszłości napady odstawiennne,  występują u niego zaburzenia funkcjonowania wątroby lub jest w podeszłym wieku. Objawy DTS to:

 • Dezorientacja, lęki i ciężkie omamy (głównie wizualne), których nie można odróżnić od rzeczywistości
 • Obfita potliwość
 • Napady silnych drgawek
 • Wysokie ciśnienie krwi
 • Szybkie i nieregularne bicie serca
 • Stany podgorączkowe

Przyczyny powstania zespołu abstynencyjnego

Przewlekłe i długotrwałe spożywanie alkoholu powoduje uszkodzenie neuroprzekaźników w mózgu, które są odpowiedzialne za przesyłanie informacji. Początkowo alkohol aktywizuje neuroprzekaźnik GABA, który jest odpowiedzialny za uczucie relaksu i spokoju. Jednak nadmierne i długotrwałe spożywanie alkoholu hamuje aktywność GABA. Prowadząc do tego, że zwiększa się tolerancja alkoholu a osobie uzależnionej potrzeba więcej alkoholu. Gdy pijących nagle wstrzyma lub znacznie ograniczy spożycie alkoholu, neuroprzekaźniki wcześniej tłumione przez alkohol powracają do prawidłowego funkcjonowania. Chory odczuwa skutki ograniczenia alkoholu takie jak:  niepokój, drażliwość, pobudzenie, drżenie, drgawki i DTS .

Alkoholoodtrucie

Alkoholowa detoksykacja jest ważnym etapem wstępnym w leczeniu alkoholizmu bądź bardzo uciążliwego kaca. Detoks przeprowadzany jest pod nadzorem lekarza,  który w tym okresie podaje leki pozwalające kontrolować objawy zespołu abstynencyjnego. Stan zdrowia pacjenta jest nieustannie monitorowany przez personel medyczny w celu zapewnienia bezpieczeństwa. Oprócz opieki medycznej podczas detoxu, osoba uzależniona otrzymuje wsparcie merytoryczne na temat leczenia nałogu alkoholowego. Kontrola medyczna nad stanem zdrowia osoby uzależnionej bardzo często jest niezbędna, gdyż objawy odstawienia mogą być niebezpieczne i stanowić bezpośrednie zagrożenie życia.

Indywidualny detoks alkoholowy

Leki i płyny wykorzystane w odtruciu alkoholowym powinny być dostosowane indywidualnie do pacjenta. Taki sposób przeprowadzania detoksu jest bezpieczny i bardziej skuteczny. Odpowiedni detoks alkoholowy pomaga przywrócić osobie uzależnionej nie tylko równowagę fizyczną ale również psychiczną. Proces detoksykacji przeprowadzony w sposób poprawny łagodnie wprowadzi chorego w stan trzeźwości i zniweluje nieprzyjemne dolegliwości związane z odstawieniem alkoholu.