Zespół abstynencyjny | Detoks alkoholowy https://www.detoks.edu.pl detoks.edu.pl Tue, 29 Jun 2021 13:23:00 +0000 pl-PL hourly 1 https://wordpress.org/?v=5.8.9 https://www.detoks.edu.pl/wp-content/uploads/2021/06/detoks-alkoholowy-odtrucie-alkoholowe-favicon.png Zespół abstynencyjny | Detoks alkoholowy https://www.detoks.edu.pl 32 32 Zespół abstynencyjny https://www.detoks.edu.pl/zespol-abstynencyjny/zespol-abstynencyjny/ Wed, 23 Jun 2021 11:44:01 +0000 https://www.detoks.edu.pl/?p=75 Artykuł Zespół abstynencyjny pochodzi z serwisu Detoks alkoholowy.

]]>

Odstawienie alkoholu nie jest prostym zadaniem z powodu ściśle związanego z nim zespołem abstynencyjnym. Objawy odstawienne są niebezpieczne dla zdrowia i mogą zagrażać życiu osoby uzależnionej.  Mogą wystąpić już po dwóch godzinach od ostatnio wypitego alkoholu i trwać nawet do kilku tygodni. Intensywność występujących objawów bywa różna – waha się od łagodnego odczucia lęku po silne drgawki  i majaczenie alkoholowe (delirium tremens, inaczej DTS). Śmiertelność u osób z DTS szacuje się na około 1-5%. Objawy zespołu abstynencyjnego mogą się nasilać, dlatego ważne jest by zapewnić osobie uzależnionej nadzór lekarski. Zwłaszcza w przypadkach gdy chory ma problem z infekcjami, chorobami serca i płuc.

Artykuł Zespół abstynencyjny pochodzi z serwisu Detoks alkoholowy.

]]>
Przyczyny powstania zespołu abstynencyjnego https://www.detoks.edu.pl/zespol-abstynencyjny/przyczyny-powstania-zespolu-abstynencyjnego/ Wed, 23 Jun 2021 11:42:49 +0000 https://www.detoks.edu.pl/?p=72 Artykuł Przyczyny powstania zespołu abstynencyjnego pochodzi z serwisu Detoks alkoholowy.

]]>

Przewlekłe i długotrwałe spożywanie alkoholu powoduje uszkodzenie neuroprzekaźników w mózgu, które są odpowiedzialne za przesyłanie informacji. Początkowo alkohol aktywizuje neuroprzekaźnik GABA, który jest odpowiedzialny za uczucie relaksu i spokoju. Jednak nadmierne i długotrwałe spożywanie alkoholu hamuje aktywność GABA. Prowadząc do tego, że zwiększa się tolerancja alkoholu a osobie uzależnionej potrzeba więcej alkoholu. Gdy pijących nagle wstrzyma lub znacznie ograniczy spożycie alkoholu, neuroprzekaźniki wcześniej tłumione przez alkohol powracają do prawidłowego funkcjonowania. Chory odczuwa skutki ograniczenia alkoholu takie jak:  niepokój, drażliwość, pobudzenie, drżenie, drgawki i DTS.

Artykuł Przyczyny powstania zespołu abstynencyjnego pochodzi z serwisu Detoks alkoholowy.

]]>
Objawy odstawienne https://www.detoks.edu.pl/zespol-abstynencyjny/objawy-odstawienne/ Wed, 23 Jun 2021 11:41:43 +0000 https://www.detoks.edu.pl/?p=69 Artykuł Objawy odstawienne pochodzi z serwisu Detoks alkoholowy.

]]>

Intensywność objawów  odstawienia alkoholu w dużej mierze zależą od tego jak długo i jak bardzo dana osoba była pijana.

Objawy odstawienia alkoholu często pojawiają się od 6 do 12 godzin po zaprzestaniu picia. Często osoba ta będzie miała nadal pewne stężenie alkoholu we krwi. W tej fazie występują takie dolegliwości jak:

  • Drżenie rąk
  • Potliwość
  • Łagodne lęki
  • Nudności
  • Wymioty
  • Bóle głowy
  • Bezsenność

Artykuł Objawy odstawienne pochodzi z serwisu Detoks alkoholowy.

]]>
DTS – majaczenie alkoholowe https://www.detoks.edu.pl/zespol-abstynencyjny/dts-majaczenie-alkoholowe/ Wed, 23 Jun 2021 11:39:54 +0000 https://www.detoks.edu.pl/?p=66 Artykuł DTS – majaczenie alkoholowe pochodzi z serwisu Detoks alkoholowy.

]]>

Od 12 do 24 godzin po zaprzestaniu picia, u niektórych pacjentów mogą występować halucynacje wzrokowe, słuchowe lub dotykowe. Ten etap zazwyczaj kończą się w ciągu 48 godzin. Mimo, że stan ten  nazywany jest halucynacjami alkoholowymi, to nie jest tym samym co halucynacje związane z DTS, gdyż większość pacjentów jest świadomych, że ich odczucia są nie prawdziwe.

DTS zwykle występuje między 48 a 72 godzin po wstrzymani spożycia alkoholu. Ryzyko wystąpienia DTS zwiększa się gdy chory miał w przeszłości napady odstawiennne,  występują u niego zaburzenia funkcjonowania wątroby lub jest w podeszłym wieku. Objawy DTS to:

  • Dezorientacja, lęki i ciężkie omamy (głównie wizualne), których nie można odróżnić od rzeczywistości
  • Obfita potliwość
  • Napady silnych drgawek
  • Wysokie ciśnienie krwi
  • Szybkie i nieregularne bicie serca
  • Stany podgorączkowe

Artykuł DTS – majaczenie alkoholowe pochodzi z serwisu Detoks alkoholowy.

]]>
Terapia uzależnień i jej charakter https://www.detoks.edu.pl/zespol-abstynencyjny/terapia-uzaleznien-i-jej-charakter/ Wed, 23 Jun 2021 11:36:45 +0000 https://www.detoks.edu.pl/?p=62 Artykuł Terapia uzależnień i jej charakter pochodzi z serwisu Detoks alkoholowy.

]]>

Z racji tego, że niestety coraz więcej osób popada w różne uzależnienia, ośrodki, w których odbywają się terapie uzależnień, powinny być zaopatrzone przede wszystkim w porządny i niezbędny sprzęt, służący do wykonywania badań. Poza tym, terapia to przede wszystkim rozmowy przeprowadzone z psychoterapeutą. Terapie mają dwojaki rodzaj – mogą one być indywidualne oraz grupowe. Do pacjenta najczęściej dobierane są typy terapii, jednak często pacjent sam może zdecydować się, który typ terapii będzie dla niego odpowiedni. Charakter terapii uzależnień przede wszystkim powinien skupiać się na doborze odpowiedzialnych i wykwalifikowanych terapeutach. Dodatkowo, każdy typ terapii musi mieć ustalony swój plan działania.

Kiedy należy wybrać się w takie miejsce?

Jeżeli jesteśmy wysyłani przez lekarza na terapię uzależnień, nie powinniśmy lekceważyć tego polecenia. Uzależnienie jest dość łatwe do wykrycia. Poza tym, stanowi ono najczęściej niebezpieczeństwo dla nas i często naszych bliskich. Jeśli natomiast sami zauważymy, że zostaliśmy wciągnięci w niebezpieczny nałóg, sami musimy udać się do ośrodka, w którym zostaniemy poddani terapii. Każdy, kto zauważa u siebie symptomy uzależnienia, powinien wziąć sprawę w swoje ręce i dążyć do jak najszybszego pozbycia się problemu. Jednak nie każdy z nas ma na tyle siły i zaparcia, by samodzielnie zacząć walczyć z nałogiem. Istotne jest również to, że jeśli decydujemy się na rozpoczęcie terapii, musimy włożyć w nią całe nasze zaangażowanie.

Terapia leczenia esperal

Esperal (Disulfiram) to najbardziej bezpieczny sposób na wyleczenie nałogu alkoholowego, a także zniwelowanie efektów “po odstawieniu” alkoholu. Zaufało nam już wielu pacjentów co świadczy o całkowitym bezpieczeństwie zabiegu. Zdrowie pacjentów jest dla nas najważniejsze, dlatego też proponujemy innowacyjną metodę leczenia uzależnień jaką są wszywki alkoholowe.

Czy zawsze terapia jest skuteczna?

Ciężko jest odpowiedzieć na to pytanie. Każdy jest inny, a wszystkie osoby uzależnione mają zupełnie inne natężenie problemu. Dlatego też nie da się jednoznacznie określić, czy psychoterapia zawsze jest skuteczna. Wiele jest osób, które dziś cierpią na uzależnienie od alkoholu, narkotyków, hazardu lub innych typów uzależnień. Różne są również ośrodki oraz terapeuci. Ponadto, najwięcej zależy często od samego pacjenta oraz od stopnia jego uzależnienia. Terapie są skuteczne, jeśli pacjenci chcą wydostać się z problemu, jakim jest uzależnienie. Jednak nie wolno pomijać kwestii, na którą składają się wszystkie powyżej wymienione czynniki.

Jak wyglądają podstawowe założenia terapii i jej punkty

Punkty terapii są przeważnie takie same lub bardzo zbliżone. Na samym początku należy poznać pacjenta oraz pozwolić mu się zadomowić w ośrodku. W momencie, gdy przechodzi do terapii, bardzo ważne jest podejście terapeuty do pacjenta. Podstawowymi założeniami terapii są dotarcie do pacjenta i porozumienie się z nim, a następnie próbowanie odkryć jego największych słabości i rozpoczęcie walki z nimi. Zwalczanie nałogu jest możliwe dzięki odpowiedniej współpracy pacjenta oraz psychoterapeuty. Jeżeli obie strony zaczną współpracować ze sobą, szanse na szybkie wyjście z nałogu znacznie wzrosną.

Artykuł Terapia uzależnień i jej charakter pochodzi z serwisu Detoks alkoholowy.

]]>