Portal wiedzy o odtruciu alkoholowym

Przyczyny powstania zespołu abstynencyjnego

Przewlekłe i długotrwałe spożywanie alkoholu powoduje uszkodzenie neuroprzekaźników w mózgu, które są odpowiedzialne za przesyłanie informacji. Początkowo alkohol aktywizuje neuroprzekaźnik GABA, który jest odpowiedzialny za uczucie relaksu i spokoju. Jednak nadmierne i długotrwałe spożywanie alkoholu hamuje aktywność GABA. Prowadząc do tego, że zwiększa się tolerancja alkoholu a osobie uzależnionej potrzeba więcej alkoholu. Gdy pijących nagle wstrzyma lub znacznie ograniczy spożycie alkoholu, neuroprzekaźniki wcześniej tłumione przez alkohol powracają do prawidłowego funkcjonowania. Chory odczuwa skutki ograniczenia alkoholu takie jak:  niepokój, drażliwość, pobudzenie, drżenie, drgawki i DTS .

Detoks alkoholowy w Poznaniu: alkoholoodtrucie.net.pl

4 komentarze to “Przyczyny powstania zespołu abstynencyjnego”

 1. Megg pisze:

  O ile początkowo alkoholizm to problem tylko psychiki, tak z rozwojem choroby zaczyna przechodzić na ciało.

 2. Bunia pisze:

  A moim zdaniem tylko słabi ludzie mogą popaść w alkoholizm.
  Jakby tylko chcieli to by rzucili.

  • Salamander pisze:

   Widzę, że ktoś tu jest ignorantem. Alkoholizm to poważne uzależnienie, które ciężko pokonać. Oczywiście wola walki ma tu duże znaczenie ale równie dobrze można tak powiedzieć o każdym uzależnieniu. Idź na jakiś miting AA gdzie poznasz prawdziwe historie ludzi uzależnionych. Może przestaniesz mieć takie zdanie.

  • Aleksander "Al" Kocholik pisze:

   Niektóre osoby są podatne na alkoholizm: alkohol powoduje u nich wydzielanie endorfin, następuje uwarunkowanie – alkohol=endorfiny. Lekarstwem jest rozwarunkowanie: należy godzinę przed piciem połknąć tabletkę Naltrexonu. Powoduje on blokadę receptorów endorfinowych. Terapia nazywa się “metodą Sinclaire’a” i działa w 80%.
   Siła woli ma tu znacznenie durgorzędne.

Leave a Reply

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Powered by WordPress | Designed by Elegant Themes