Z racji tego, że niestety coraz więcej osób popada w różne uzależnienia, ośrodki, w których odbywają się terapie uzależnień, powinny być zaopatrzone przede wszystkim w porządny i niezbędny sprzęt, służący do wykonywania badań. Poza tym, terapia to przede wszystkim rozmowy przeprowadzone z psychoterapeutą. Terapie mają dwojaki rodzaj – mogą one być indywidualne oraz grupowe. Do pacjenta najczęściej dobierane są typy terapii, jednak często pacjent sam może zdecydować się, który typ terapii będzie dla niego odpowiedni. Charakter terapii uzależnień przede wszystkim powinien skupiać się na doborze odpowiedzialnych i wykwalifikowanych terapeutach. Dodatkowo, każdy typ terapii musi mieć ustalony swój plan działania.

Kiedy należy wybrać się w takie miejsce?

Jeżeli jesteśmy wysyłani przez lekarza na terapię uzależnień, nie powinniśmy lekceważyć tego polecenia. Uzależnienie jest dość łatwe do wykrycia. Poza tym, stanowi ono najczęściej niebezpieczeństwo dla nas i często naszych bliskich. Jeśli natomiast sami zauważymy, że zostaliśmy wciągnięci w niebezpieczny nałóg, sami musimy udać się do ośrodka, w którym zostaniemy poddani terapii. Każdy, kto zauważa u siebie symptomy uzależnienia, powinien wziąć sprawę w swoje ręce i dążyć do jak najszybszego pozbycia się problemu. Jednak nie każdy z nas ma na tyle siły i zaparcia, by samodzielnie zacząć walczyć z nałogiem. Istotne jest również to, że jeśli decydujemy się na rozpoczęcie terapii, musimy włożyć w nią całe nasze zaangażowanie.

Terapia leczenia esperal

Esperal (Disulfiram) to najbardziej bezpieczny sposób na wyleczenie nałogu alkoholowego, a także zniwelowanie efektów “po odstawieniu” alkoholu. Zaufało nam już wielu pacjentów co świadczy o całkowitym bezpieczeństwie zabiegu. Zdrowie pacjentów jest dla nas najważniejsze, dlatego też proponujemy innowacyjną metodę leczenia uzależnień jaką są wszywki alkoholowe.

Czy zawsze terapia jest skuteczna?

Ciężko jest odpowiedzieć na to pytanie. Każdy jest inny, a wszystkie osoby uzależnione mają zupełnie inne natężenie problemu. Dlatego też nie da się jednoznacznie określić, czy psychoterapia zawsze jest skuteczna. Wiele jest osób, które dziś cierpią na uzależnienie od alkoholu, narkotyków, hazardu lub innych typów uzależnień. Różne są również ośrodki oraz terapeuci. Ponadto, najwięcej zależy często od samego pacjenta oraz od stopnia jego uzależnienia. Terapie są skuteczne, jeśli pacjenci chcą wydostać się z problemu, jakim jest uzależnienie. Jednak nie wolno pomijać kwestii, na którą składają się wszystkie powyżej wymienione czynniki.

Jak wyglądają podstawowe założenia terapii i jej punkty

Punkty terapii są przeważnie takie same lub bardzo zbliżone. Na samym początku należy poznać pacjenta oraz pozwolić mu się zadomowić w ośrodku. W momencie, gdy przechodzi do terapii, bardzo ważne jest podejście terapeuty do pacjenta. Podstawowymi założeniami terapii są dotarcie do pacjenta i porozumienie się z nim, a następnie próbowanie odkryć jego największych słabości i rozpoczęcie walki z nimi. Zwalczanie nałogu jest możliwe dzięki odpowiedniej współpracy pacjenta oraz psychoterapeuty. Jeżeli obie strony zaczną współpracować ze sobą, szanse na szybkie wyjście z nałogu znacznie wzrosną.